Den sikre kanten
Åpningstider sommerutstilling:
Mandag–fredag: 10–21
Lørdag–søndag: 10–18
ARE ANDREASSEN
KURT EDVIN BLIX HANSEN
MARIT BOCKELIE
ARNOLD JOHANSEN
LARS ERIK KARLSEN
RAGNA MISVÆR GRØNSTAD
RITA MARHAUG
CHRIS REDDY
Knivens ujevne, organiske spor og laserens jevne brenning, både arkaisk og futuristisk – dette er tresnittet i dag.

Hvorfor vender så mange samtidskunstnere tilbake til tresnittet, denne nærmest forhistoriske metoden, midt i en høyteknologisk tid? På 1930-tallet pekte filosofen Walter Benjamin på tresnittet som et tidlig skritt på veien mot det han kalte den mekaniske reproduksjonens tidsalder. Den mekaniske reproduksjonen, hevdet han, får «auraen» – det unike, det autentiske og det magiske – til å visne bort.
Modernismen, med sine sosiale endringer og teknologiske fremvekst, omfavnet reproduksjonen på sin ferd. Men avtrykk gjennom fysisk kontakt, der en skåret matrise etterlater et unikt spor på papiret, fører til at vi kan multiplisere (og dermed tilgjengeliggjøre for flere) og samtidig produsere en original, autentisk kopi. På den måten fanges auraen i avtrykket og deles i hvert trykk til «de tusen hjem». Kanskje ikke tusen; kunstneren bestemmer selv hvor mange originale kopier som skal trykkes, ut fra egne kunstneriske strategier.

Tresnittet er langsomhetens estetikk. Kniven skjærer vekk alt som er unødvendig, og hugger fram det som må sies. Det er treets motstand og muligheter som forfører kunstnere. Ikke minst, tresnittet er ikke bare et medium, men en hel måte å tenke bilde på.
De sikre, besluttsomme linjene gir bildene en tidløs karakter. Den sikre kanten er ikke bare den skarpe linjen i treplaten som trykkes på papiret; den handler også om kunstnerens tillit til snittet, om viljen til å stå fast ved et valg.
Velkommen til årets sommerutstilling, der åtte kunstnere med tilknytning til Nord-Norge – Are Andreassen, Kurt Edvin Blix Hansen, Marit Bockelie, Arnold Johansen, Lars Erik Karlsen, Ragna Misvær Grønstad, Rita Marhaug og Chris Reddy – viser hvordan tresnittet rommer stor kunstnerisk variasjon: fra det håndlagde, langsomme og analoge til utvidede former der kunstnere arbeider med digital tegning, fres, laserutskjæring og relieff.

Are Andreassen har tidligere arbeidet med klassiske teknikker i kombinasjon med nye digitale trykkteknikker. I en verden der raske digitale utrykk- og medier har blitt stadig mer dominerende, har han valgt tresnittet som uttrykk, med kontraster som gir rom for både refleksjon og nærhet. Det grafiske blad. Han arbeider ofte med flerfargetrykk og kombinerer tradisjonelt håndverk med samtidige refleksjoner over globalisering, sårbarhet og nordnorsk identitet.
Andreassen er også initiativtaker og drivkraft bak Den Frie Presse i Bodø, et nylig etablert grafikkverksted som har styrket det nordnorske kunstmiljøet med muligheten for å trykke i stort format.

Kurt Edvin Blix Hansen jobber med maleri og grafikk. Han er inspirert av nordnorsk og arktisk landskap, lys og sjøliv. Verk som Håkon og samarbeidsprosjekter med Håkon Bleken og Are Andreassen viser en ekspressiv tilnærming til tresnitt. Landing fremstiller en ørn i det øyeblikket den rører bakken – og opptar hele rommet innenfor bildets perimeter, slik fuglenes konge bør. Men er det en fugl ute i naturen med en stilisert horisont i bakgrunnen, eller er det et maktsymbol som brukes i heraldikken i mange kulturer på ulike vis?

Marit Bockelie, mest kjent som «mosaikkens dronning», har en omfattende produksjon innen tresnitt fra sitt tidlige kunstnerskap. Med kraftige, rene farger og en karakteristisk stilisering skaper Bockelie bilder fulle av rytme og poesi – ofte med motiver fra Tromsø, Bodø og Lofoten, med musikanter, dansere og scener fra nordnorsk hverdag. Tresnittene hennes preges av en frodig fortellerglede der det figurative og det musikalske går hånd i hånd.

Arnold Johansen er en grafiker med et bredt teknisk register. Han har også utviklet fotogravyren i Norge på en egenartet måte. Hans tresnitt kjennetegnes av monumentale og kraftfulle komposisjoner med sterke, uttrykksfulle linjer, som inneholder hans refleksjoner over historie, forsvinning og nordnorsk identitet.
Serien presentert i utstillingen er utført i reduksjonsteknikk, der én trykkplate brukes til å trykke et flerfarget bilde, og kunstneren skjærer bort deler av platen for hver farge, og gradvis «reduserer» platen til det endelige motivet er ferdig.
Johansens tresnitt gir uttrykk for noe ikon-lignende. Det finnes både etterkrigsdrama og håp som emanerer fra landskap der hus brenner, båten synker og et hjerte er knust, men rytmen i landskapet og den sterke fargebruken får samtidig bildet til å pulsere og hjertet til å banke. Moren med barnet gir håp, våren kommer hvert år, og med Ikarus løfter Arnold drømmen om å bryte fri fra jordens tyngdekraft.

Lars Erik Karlsen mestrer flerfargetresnitt og bruker det til å skape fargerike, stedbundne bilder fra Lofoten og nord slik han opplever den fra sine seilturer. Der får landskapet og sjøfugler, kombinert med fjell, hav og hus, en rolig, men kraftfull tilstedeværelse. Hans figurative komposisjoner er preget av en sterk forenkling av form, og gir bildene et malerisk uttrykk, som på nært hold oppleves mer abstrakte.

Ragna Misvær Grønstad skaper store surrealistiske komposisjoner plassert i et imaginært undervanns- eller akvatisk landskap. Serien “Saltvannsblomster”, som kunstneren selv kaller for visuelle joiker, er et herbarium av monumentale blomster og vekster som fungerer som en hyllest til tenkere, filosofer og forfattere (Hannah Arendt, Rachel Carson, Tove Jansson, Guy Debord og andre) som har betydd mye for hennes kunstnerskap og virkelighetsoppfatning. Tresnittets råe, grafiske kraft passer perfekt til de allegoriske lagene, eskapisme og samfunnskritikk i verkene hennes.

Rita Marhaug arbeider tverrfaglig med grafikk, tegning, performance, installasjon, kunstnerbøker og skulptur. Som grafiker kombinerer hun ofte analog tegning, digital fresing av treplater og håndskårne detaljer.
Allegori over Nordland VI er en syklus bestående av syv tresnitt der mennesker og dyr inngår i samhandlinger av ambivalent karakter. Flere av dyrene er klassiske trickster-figurer fra nordisk folketro og eventyr – som reven, oteren og haren. En trickster, eller skøyerfigur, er gjerne et menneskelignende dyr som besitter list, driver med lureri og utfordrer normer og hierarkier, ofte med kaos og uforutsigbarhet som resultat. Tricksteren representerer imidlertid ikke bare kaos og uorden; den kan også være en katalysator for endring, kreativitet og framgang. Gjennom tricksterfiguren utforsker syklusen dilemmaer vi står overfor, både privat og i samfunnet for øvrig.

Chris Reddy er kjent under navnet Reddymade. Utgangspunktet for hans kunstneriske praksis er intuitiv tegning som utfolder seg som en vev av uendelige mønstre. Reddy arbeider bl.a. med kryssfiner cut-outs – lagdelte, utskårne kryssfiner-konstruksjoner der han starter med digitale tegninger som skjæres ut med CNC og males i flere lag. Disse verkene har en hybrid karakter mellom grafikk og relieff. Motivene er ofte abstrakte eller semi-figurative, med vekt på energi, manifestasjon og refleksjoner rundt globalisering og verdens orden: - «Det føles som om vi lever i en tid der to høyhastighetstog er i ferd med å kollidere.»
Utstillingen er kuratert av Luba Kuzovnikova.
Utstillingsdesign i samarbeid med Synne Grundel og Anette Fleischer/ Asplan Viak.
Spesiell takk til Svolvær kunstforening og samlingen Kunst i motbakke/ Galleri Lille Kabelvåg for lån av verkene av Marit Bockelie.
Referanser til utstillingsteksten:
- Walter Benjamin, “Kunstverket i reproduksjonsalderen” (1935/36)
- Georges Didi-Huberman, “La ressemblance par contact”, essay for utstilling L’Empreinte på Centre Pompidou i 1997.
Utstillingsfoto: Kjell Ove Storvik
Are Andreassen er født i 1957 i Tromsø, bor og arbeider på Fleinvær i Nordland. Han er utdannet fra Faculty of Art and Design i Cardiff, England (1980), og Kunstakademiet i Trondheim (1983–1987).
Kurt Edvin Blix Hansen er født i 1952 i Beiarn, Nordland, der han bor og arbeider. Han er utdannet fra Kunstakademiet i Trondheim (1973-1978).
Marit Bockelie er født i 1933 i Bodø, oppvokst i Tromsø, bor og arbeider i Asker og Tromsø. Hun er utdannet fra Statens håndverks- og kunstindustriskole (1953–1956), Accademia di Belle Arti (Mosaikkakademiet) i Ravenna, Italia (1956–1959), Statens Kunstakademi i Oslo (1960-1964), samt Norges musikkhøgskole og Instituto Verdi i Italia.
Arnold Johansen er født i 1953 i Nordreisa, oppvokst i Havøysund, bor og arbeider i Tromsø. Han er utdannet fra Statens Kunstakademi i Oslo (1974–1981/82).
Lars Erik Karlsen er født i 1948 i Trysil, bor og arbeider i Svolvær, Lofoten. Han er utdannet fra Statens Håndverks og Kunstindustriskole (1969-1973).
Ragna Misvær Grønstad er født i 1984 i Lørenskog, og oppvokst i Bodø, der hun bor og arbeider. Hun er utdannet fra Kunsthøgskolen i Oslo, medium- og materialbasert kunst (2012-2016).
Rita Marhaug er født i Bergen i 1965, og bor og arbeider i Bergen og på Vestvågøy i Lofoten. Hun er utdannet fra Statens høgskole for kunsthåndverk og design i Bergen (1984–1989), Vestlandets kustakademi (1992–1993) og Universitetet i Bergen.
Chris Reddy er født i 1970 i Harstad, bor og arbeider på Kvalnes i Lofoten. Han er utdannet fra Kunstskolen i Kabelvåg i Lofoten (1991–1993), Universitetet i Tromsø (1993–1994), Statens Kunstakademi i Oslo (1994–1999).














